RR2P-UDC12V
DigiKey Part Number
1885-1117-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR2P-UDC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA, 300W
Coil Resistance
100 Ohms
Coil Current
120 mA