RY2S-ULDC12V
DigiKey Part Number
1885-RY2S-ULDC12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RY2S-ULDC12V
Description
RELAY PLUG-IN DPDT 3A 12VDC
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
3 A
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
720VA, 90W
Coil Resistance
188 Ohms
Coil Current
64 mA