BSC010N04LSIATMA1
DigiKey Part Number
BSC010N04LSIATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC010N04LSIATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC010N04LSIATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC010N04LSIATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 37A/100A TDSON
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 37A (Ta), 100A (Tc) 2.5W (Ta), 139W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8 FL
EDA/CAD Models
BSC010N04LSIATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
87 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6200 pF @ 20 V
Part Status
Active
FET Feature
Schottky Diode (Body)
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 139W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TDSON-8 FL
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.05mOhm @ 50A, 10V