BSC040N10NS5ATMA1
DigiKey Part Number
BSC040N10NS5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC040N10NS5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC040N10NS5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC040N10NS5ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 100A TDSON
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 100A (Tc) 2.5W (Ta), 139W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-7
EDA/CAD Models
BSC040N10NS5ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 95µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
72 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5300 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 139W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 50A, 10V