BSC070N10LS5ATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BSC070N10LS5ATMA1 |
Description | MOSFET N-CH 100V 14A/79A TDSON |
Manufacturer Standard Lead Time | 61 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 14A (Ta), 79A (Tc) 2.5W (Ta), 83W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-7 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BSC070N10LS5ATMA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 49µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 4.5 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2700 pF @ 50 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 83W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Supplier Device Package PG-TDSON-8-7 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 40A, 10V |