FF900R12ME7PB11BPSA1
FF900R12ME7PB11BPSA1
DigiKey Part Number
448-FF900R12ME7PB11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF900R12ME7PB11BPSA1
Description
IGBT MOD 1200V 900A AG-ECONOD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 900 A Chassis Mount AG-ECONOD
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100 µA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
122 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Half Bridge
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Supplier Device Package
AG-ECONOD
Current - Collector (Ic) (Max)
900 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 900A