FP100R12W3T7B11BPSA1
DigiKey Part Number
448-FP100R12W3T7B11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP100R12W3T7B11BPSA1
Description
IGBT MOD 1200V 100A AG-EASY3B
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 100 A Chassis Mount AG-EASY3B
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FP100R12W3T7B11BPSA1 Models
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
21.7 nF @ 25 V
Series
Input
Three Phase Bridge Rectifier
Packaging
Tray
NTC Thermistor
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Three Phase Inverter
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Supplier Device Package
AG-EASY3B
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A