IAUC120N04S6L005ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUC120N04S6L005ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUC120N04S6L005ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUC120N04S6L005ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUC120N04S6L005ATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 120A 8TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 120A (Tj) 187W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-53
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUC120N04S6L005ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
177 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11203 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
187W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-53
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.55mOhm @ 60A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 130µA