IAUC80N04S6N036ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUC80N04S6N036ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUC80N04S6N036ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUC80N04S6N036ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUC80N04S6N036ATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 80A 8TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 80A (Tc) 50W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8
EDA/CAD Models
IAUC80N04S6N036ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1338 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TDSON-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.68mOhm @ 40A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 18µA