IAUCN08S7N013ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUCN08S7N013ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUCN08S7N013ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUCN08S7N013ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUCN08S7N013ATMA1
Description
MOSFET_(75V 120V(
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 274A (Tj) 219W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-53
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.2V @ 130µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
116 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8402 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
219W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-53
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.3mOhm @ 88A, 10V