IDH16G65C5XKSA2
DigiKey Part Number
448-IDH16G65C5XKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDH16G65C5XKSA2
Description
DIODE SIL CARB 650V 16A PGTO2201
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 16A Through Hole PG-TO220-2-1
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
470pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-2-1
Current - Average Rectified (Io)
16A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 16 A