IKW75N65EH5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW75N65EH5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW75N65EH5XKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 90A TO247-3
Detailed Description
IGBT Trench 650 V 90 A 395 W Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IKW75N65EH5XKSA1 Models
Category
Switching Energy
2.3mJ (on), 900µJ (off)
Gate Charge
160 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
28ns/174ns
Test Condition
400V, 75A, 8Ohm, 15V
IGBT Type
Trench
Reverse Recovery Time (trr)
92 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
90 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 75A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
395 W