IKW75N65ET7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW75N65ET7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW75N65ET7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO247-3
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 333 W Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IKW75N65ET7XKSA1 Models
Gate Charge
435 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
28ns/310ns
Test Condition
400V, 75A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.65V @ 15V, 75A
Power - Max
333 W