IKWH40N67PR7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKWH40N67PR7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKWH40N67PR7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 670V 88A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
69 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 670 V 88 A 208 W Through Hole PG-TO247-3-32
EDA/CAD Models
IKWH40N67PR7XKSA1 Models
Category
Switching Energy
660µJ (on), 400µJ (off)
Gate Charge
102 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
16ns/146ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 9.8Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
670 V
Current - Collector (Ic) (Max)
88 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-32
Power - Max
208 W