IPB110N20N3LFATMA1
DigiKey Part Number
IPB110N20N3LFATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB110N20N3LFATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB110N20N3LFATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB110N20N3LFATMA1
Description
MOSFET N-CH 200V 88A TO263-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 88A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPB110N20N3LFATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.2V @ 260µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
76 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
650 pF @ 100 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V