IPB50R199CPATMA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 819
Unit Price: ₱271.55000
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 371
Unit Price: ₱359.09000
Datasheet
In Stock: 487
N-Channel 550 V 17A (Tc) 139W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
IPB50R199CPATMA1
DigiKey Part Number
IPB50R199CPATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB50R199CPATMA1
Description
MOSFET N-CH 550V 17A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPB50R199CPATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 660µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
139W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
550 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
199mOhm @ 9.9A, 10V