IPD60N10S4L12ATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPD60N10S4L12ATMA1 |
Description | MOSFET N-CH 100V 60A TO252-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 60A (Tc) 94W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-313 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPD60N10S4L12ATMA1 Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 49 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±16V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3170 pF @ 25 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Dissipation (Max) 94W (Tc) |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package PG-TO252-3-313 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 60A, 10V | Base Product Number |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 46µA |