IPD60R600C6ATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPD60R600C6ATMA1 |
Description | MOSFET N-CH 600V 7.3A TO252-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 7.3A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPD60R600C6ATMA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 200µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20.5 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 440 pF @ 100 V |
Part Status Not For New Designs | Power Dissipation (Max) 63W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |