IPD60R600E6ATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 844
Unit Price: ₱83.37000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 17,987
Unit Price: ₱212.59000
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 345
Vishay Siliconix
In Stock: 0
STMicroelectronics
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 451
N-Channel 600 V 7.3A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
PG-TO-252-3
IPD60R600E6ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPD60R600E6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD60R600E6ATMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO252
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPD60R600E6ATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 2.4A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 200µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20.5 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
440 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
63W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V