IPD65R650CEAUMA1
DigiKey Part Number
IPD65R650CEAUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD65R650CEAUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD65R650CEAUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD65R650CEAUMA1
Description
MOSFET N-CH 650V 7A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 7A (Tc) 86W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
EDA/CAD Models
IPD65R650CEAUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 210µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
440 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
86W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V