IPI60R099CPXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 558
Unit Price: ₱366.23000
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Unit Price: ₱96.68657
Datasheet
N-Channel 600 V 31A (Tc) 255W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
AUIRFSL6535
TO-262-3
IPI60R099CPXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPI60R099CPXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPI60R099CPXKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 31A TO262-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPI60R099CPXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1.2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
80 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2800 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
255W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO262-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 18A, 10V