IQFH39N04NM6ATMA1
DigiKey Part Number
448-IQFH39N04NM6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IQFH39N04NM6ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IQFH39N04NM6ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQFH39N04NM6ATMA1
Description
TRENCH <= 40V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 63A (Ta), 600A (Tc) 3W (Ta), 273W (Tc) Surface Mount PG-TSON-12-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IQFH39N04NM6ATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.39mOhm @ 100A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 1.05mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
273 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16400 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 273W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TSON-12-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V