IR2104STRPBF
DigiKey Part Number
IR2104SPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IR2104SPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IR2104SPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IR2104STRPBF
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC
EDA/CAD Models
IR2104STRPBF Models
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
0.8V, 3V
Current - Peak Output (Source, Sink)
210mA, 360mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Channel Type
Synchronous
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Supply
10V ~ 20V