FXA350015A
DigiKey Part Number
EPS454-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FXA350015A
Description
AC/DC CONVERTER 15V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
88%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.00" L x 5.00" W x 1.50" H (203.2mm x 127.0mm x 38.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cTUVus
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
16.5 A