CIR02R-40-A31P-F80 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Unit Price: ₱9,657.10400
Datasheet
Image for CIR02R-40-A31P-F80 is not available
CIR02R-40-A31P-F80
DigiKey Part Number
CIR02R-40-A31P-F80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIR02R-40-A31P-F80
Description
CONN RCPT MALE 31P SILVER CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Silver
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Proof
Number of Positions
31
Current Rating (Amps)
23A
Shell Size - Insert
40-A31
Voltage Rating
900VAC, 1250VDC
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
2.323" (59.00mm)
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C