DAM15SA197
DAM15SA197
DAM15SA197
DigiKey Part Number
1003-2970-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAM15SA197
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Machined
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-28 AWG
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C