TST24RB06Y
DigiKey Part Number
TST24RB06Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TST24RB06Y
Description
CONN RCPT 24POS 0.2 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Gold
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.531" (13.50mm)
Contact Type
Female Socket
Contact Length - Post
0.224" (5.70mm)
Style
Board to Board or Cable
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Features
Mounting Flange
Pitch - Mating
Applications
Automotive, General Purpose
Number of Rows
4
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating
0.200" (5.08mm)