IXD2012NTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IXD2012NTR |
Description | Half-Bridge Driver 200V 1.4A SO |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Logic Voltage - VIL, VIH 0.8V, 2.5V |
Manufacturer IXYS | Current - Peak Output (Source, Sink) 1.9A, 2.3A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Type Non-Inverting |
Part Status Active | High Side Voltage - Max (Bootstrap) 200 V |
Driven Configuration Half-Bridge | Rise / Fall Time (Typ) 30ns, 20ns |
Channel Type Independent | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Number of Drivers 2 | Mounting Type Surface Mount |
Gate Type IGBT, MOSFET (N-Channel) | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Voltage - Supply 10V ~ 20V | Supplier Device Package 8-SOIC |