IXFH36N60X3
DigiKey Part Number
238-IXFH36N60X3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH36N60X3
Description
MOSFET ULTRA JCT 600V 36A TO247
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 36A (Tc) 446W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2030 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
446W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
90mOhm @ 18A, 10V