IXFN230N10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 644
Unit Price: ₱1,995.52000
Datasheet
N-Channel 100 V 230A (Tc) 700W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
IXFN230N10
DigiKey Part Number
IXFN230N10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFN230N10
Description
MOSFET N-CH 100V 230A SOT-227B
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
570 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
19000 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
700W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-227B
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 500mA, 10V