IXFT60N60X3HV
DigiKey Part Number
238-IXFT60N60X3HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFT60N60X3HV
Description
MOSFET ULTRA 600V 60A TO268HV
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 60A (Tc) 625W (Tc) Surface Mount TO-268HV (IXFT)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IXFT60N60X3HV Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
51 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3450 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
625W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-268HV (IXFT)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
51mOhm @ 30A, 10V