IXTH10P60
DigiKey Part Number
238-IXTH10P60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH10P60
Description
MOSFET P-CH 600V 10A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 600 V 10A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
160 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4700 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1Ohm @ 5A, 10V