IXTH16N10D2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
IXYS
In Stock: 458
Unit Price: ₱1,472.08000
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Unit Price: ₱181.63000
Datasheet
N-Channel, Depletion Mode 100 V 16A (Tc) 830W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXTH16N10D2
DigiKey Part Number
IXTH16N10D2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH16N10D2
Description
MOSFET N-CH 100V 16A TO247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
64mOhm @ 8A, 0V
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
225 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5700 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
830W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
0V