IXTT88N30P
DigiKey Part Number
238-IXTT88N30P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTT88N30P
Description
MOSFET N-CH 300V 88A TO268
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 300 V 88A (Tc) 600W (Tc) Surface Mount TO-268AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IXTT88N30P Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
180 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6300 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
600W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V
Supplier Device Package
TO-268AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 44A, 10V