IXTY48P05T
DigiKey Part Number
238-IXTY48P05T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTY48P05T
Description
MOSFET P-CH 50V 48A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 50 V 48A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3660 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
50 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 24A, 10V