DX07B048ZJ1C768
DigiKey Part Number
670-DX07B048ZJ1C768-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07B048ZJ1C768
Description
CONN RCPT USB4 TYPC 48P COMP RA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 4.0 Receptacle Connector 48 Position Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle
Category
Termination
Solder
Manufacturer
JAE Electronics
Features
Board Lock
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tray
Number of Ports
2
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
USB-C (USB TYPE-C)
Voltage - Rated
48V