DX07S024WJ1R350
DigiKey Part Number
670-2949-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2949-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2949-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07S024WJ1R350
Description
CONN RCPT USB3.1 TYPEC 24POS SMD
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Through Hole
EDA/CAD Models
DX07S024WJ1R350 Models
Category
Features
Board Guide
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Current Rating (Amps)
5A
Voltage - Rated
48V