FI-RE41S-HF-R1500 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FI-RE41S-HF-R1500 |
Description | CONN RCPT 41P 0.02 GOLD SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 41 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FI-RE41S-HF-R1500 Models |
Category | Termination |
Mfr | Fastening Type Latch Holder |
Series | Contact Finish - Mating |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Height 0.148" (3.75mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 80°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Female Blade Socket | Contact Finish - Post Tin |
Style Board to Cable/Wire | Features Shielded, Solder Retention |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 0.8A per Contact |