FI-RE51S-VF-R1300 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FI-RE51S-VF-R1300 |
Description | CONN RCPT 51POS 0.02 GOLD SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 51 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
Category | Fastening Type Latch Holder |
Mfr | Contact Finish - Mating |
Series | Insulation Height 0.183" (4.65mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 80°C |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type | Contact Finish - Post Tin |
Contact Type Female Blade Socket | Mated Stacking Heights 10.1mm, 16.1mm |
Style Board to Cable/Wire | Features Shielded, Solder Retention |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 0.8A per Contact |