IL-AG5-10P-S3T2
DigiKey Part Number
670-1813-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-AG5-10P-S3T2
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.098" (2.50mm)
Category
Contact Length - Mating
0.331" (8.40mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.594" (15.09mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.717" (18.20mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
28.2mm