IL-AG5-14P-D3T2-A
IL-AG5-14P-D3T2-A
DigiKey Part Number
670-IL-AG5-14P-D3T2-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-AG5-14P-D3T2-A
Description
Interconnect Rectangular
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.098" (2.50mm)
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Mating
0.331" (8.40mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.598" (15.20mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.717" (18.20mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Green
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A