JN2AS10ML2-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 566
Unit Price: ₱410.00000
Datasheet
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
JN2AS10ML2-R
DigiKey Part Number
670-1070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JN2AS10ML2-R
Description
CONN RCPT MALE 10POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Zinc
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
10
Voltage Rating
200VAC
Shell Size - Insert
S
Cable Opening
0.472" (12.00mm)
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C