MA01F030VAABR500
DigiKey Part Number
670-MA01F030VAABR500TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-MA01F030VAABR500CT-ND - Cut Tape (CT)
670-MA01F030VAABR500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA01F030VAABR500
Description
CONN FLOATING SIDE STR 30 POS
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MA01F030VAABR500 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
8mm, 10mm, 18mm
Number of Positions
30
Height Above Board
0.248" (6.30mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)