MA01F040VABBR300
DigiKey Part Number
670-MA01F040VABBR300TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-MA01F040VABBR300CT-ND - Cut Tape (CT)
670-MA01F040VABBR300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA01F040VABBR300
Description
FLOATING SIDE B2B CONNECTOR, 40
Detailed Description
40 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
MA01F040VABBR300 Models
Features
Board Guide
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height Above Board
0.484" (12.29mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.025" (0.64mm)