MA01F040VABBR300 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MA01F040VABBR300 |
Description | FLOATING SIDE B2B CONNECTOR, 40 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MA01F040VABBR300 Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer JAE Electronics | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 4.00µin (0.100µm) |
Connector Type Plug, Center Strip Contacts | Height Above Board 0.484" (12.29mm) |
Number of Positions 40 | Base Product Number |
Pitch 0.025" (0.64mm) |