MA01F060VABBR300
DigiKey Part Number
670-MA01F060VABBR300TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-MA01F060VABBR300CT-ND - Cut Tape (CT)
670-MA01F060VABBR300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA01F060VABBR300
Description
CONN FLOATING SIDE STR 60 POS
Detailed Description
60 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
MA01F060VABBR300 Models
Features
Board Guide
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
14mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.484" (12.29mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)