MA01R080VABBR600
DigiKey Part Number
670-MA01R080VABBR600TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-MA01R080VABBR600CT-ND - Cut Tape (CT)
670-MA01R080VABBR600DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA01R080VABBR600
Description
CONN RIGID SIDE STR 80 POS
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
MA01R080VABBR600 Models
Features
Board Guide
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
14mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.260" (6.60mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)