MA01R140VABBR600
DigiKey Part Number
670-MA01R140VABBR600TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-MA01R140VABBR600CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA01R140VABBR600
Description
CONN RIGID SIDE STR 140 POS
Detailed Description
140 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
MA01R140VABBR600 Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Mated Stacking Heights
8mm, 14mm, 20mm
Number of Positions
140
Height Above Board
0.260" (6.60mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)