MX23A34NF1
DigiKey Part Number
670-2465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX23A34NF1
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 34 position 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MX23A34NF1 Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Series
Insulation Height
0.720" (18.30mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Features
Board Guide
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Ingress Protection
Waterproof
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A