WP25D-S028VA1-R8000
DigiKey Part Number
670-2948-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2948-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2948-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP25D-S028VA1-R8000
Description
CONN RCPT 28POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WP25D-S028VA1-R8000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.7mm
Number of Positions
28
Height Above Board
0.028" (0.71mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)